Neden LED Aydınlatma

Set Led Aydınlatma

Işık insanların yaşamında olan en temel gereksinimlerden bir tanesidir. Güneş her ne kadar doğal ışık kaynağı olsa da yeterli değildir. Özellikle geceleri yapay aydınlatma sistemlerine gereksinim duyulur. Aydınlatmada ampul ile başlayan yolculuk geçen zaman içinda farklı aydınlatma objelerine yerini bırakmıştır. İşte onlardan bir tanesi de LED adı verilen ve günümüzde pekçok yerde kullanılan üründür. Neden son yıllarda bu kadar sıklıkla dünyanın her yerinde LED aydınlatma ürünleri kullanıldığı da aşağıda detaylı olarak açıklanmaktadır.

Öncelikli olarak bilmeyen ya da konuyu daha iyi anlamak isteyenler için LED nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise LED ifadesi İngilizce olarak   Light Emitting Diode sözcüklerinin biraraya gelmesi ile oluşmuştur. Bu üç sözcüğün Türkçe dilinde karşılığı ise Işık Yayan Diyot anlamına gelir. Yani LEDler , diyot temelli, yarı iletken, ışık yaymakta olan bir elektronik devre elemanıdır.  İlk defa 1920’lerde Rusya’da keşfedilmiş olup sonrasında ilerleyen zaman içinde 1962 senesinde Amerika Birleşik Devletlerinde pratik bir biçimde uygulanabilen elektronik devre bileşeni haline gelmiştir. O günden bugüne kadar da sürekli olarak kullanılmaktadır.

Şimdi neden LED aydınlatma bu  kadar sürekli olarak kullanılıyor ve gün geçtikçe kullanım alanı artıyor sorusuna yanıt vermek gerekir ise şu bilgiler verilebilir: LED ürünlerinin tercih edilmesinin en temel sebebi elbette çevre dostu ürünler olmasıdır. İklim değişikliği ile beraber enerji konusunda da ciddi değişimler yaşandığı için artık normal ampüllerin yerini bu ürünler doğal olarak almış durumdadır.  Yine bununla beraber enerji tasarrufu açısından da bakıldığında LED aydınlatma ürünleri A+ ve A++ özelliğine sahip olan ürünlerdir. Buna bağlı olarak kullanıldıkları alanlarda ortalama olarak yüzde otuz oranında enerji tasarrufu sağlarlar. Bu da tercih edilmesinin en önemli sebepleri arasındadır. Raf ömrü olarak bakıldığında tercih edilmesinin bir diğer nedeni ortaya çıkar. Çünkü LED aydınlatma ürünlerinin raf ömrü ortalama olarak 15 yıldır.  Sürekli ampül değiştirme durumu da böylece ortadan kalkar. Yüksek ısı verimliliğine sahip olan bir aydınlatma objesidir. Düşük bir ısı üretimi vardır. Son derece hızlıdır. Anında ışık verir.